«

»

duben v zahradě!

Koncem března a začátkem dubna se láme zima a konečně začíná jaro, v těchto dnech kdy je každý doma si může konečně „zasportovat“ a využít tento čas doma na zahradě, jelikož nás čeká spousty práce.
Určitě jako první nás čeká velký úklid, nejen zametení cestiček a altánků, ale i odstranění napadaného listí, chvojí…
V tomto období zejména ke konci března nás určitě čeká i prořezání ovocných dřevin, zejména jabloní a hrušní, díky slunému březnu můžeme ostříhat i slivoně, meruňky, broskve, ty se ošetřují v době rašení a to už na většině zahrad je. Také je nezapomeneme přihnojit např. Ledkem.
Můžeme prostříhat menší ovocné keře jako je rybíz a angrešt a vinnou révu.
Aby se stromům v této sezóně dobře dařilo, je nejlepší nakypřit trošku povrch půdy kolem stromků. Při řezu bychom neměli opomenout také postřik proti chorobám a škůdcům, zejména teď, když je ideální doba na postřik proti kadeřavosti Broskvoně (Champion, Kuprikol…), Moniliové spále u třešní a višní (Signum, Souprava Zdravá meruňka – proti moniliové spále a proti mrazu) a postřik proti přezimujícím škůdcům jako jsou např. mšice, píďalky, svilušky, housenky obalečů… (Imporo PS nebo Jarní souprava), také nezapomeneme na postřik před květem angreštu proti padlí (Discus, Kumulus). A do korun ovocných stromů umisťujeme lapače proti pilatkám (Zdravá zahrada – bílé lepové venkovní desky).
Do pařeniště a fóliovníku, pokud je již přijatelné počasí se může vysévat mrkev, ředkvička, bazalka, salát. Nebo můžete u nás zakoupit již předpěstovaný salát a kedlubny. V dubnu bude již čas na vysetí některých druhů letniček (astry, slaměnky, gazánie, hvozdíky).
Můžeme si připravit budoucí venkovní záhony a to tím, že je prokypříme a aplikujeme dusíkaté vápno 2/3 týdny před setím či výsadbou, dusíkaté vápno likviduje původce houbových chorob, snižuje výskyt plevelů a jejich semen, omezuje i výskyt slimáků.
Také nesmíme zapomínat na okrasné keře, které by se měli ostříhat, teď je ideální doba na ty co kvetou v létě. Ty jarně kvetoucí ostříháme až po odkvětu (Šeřík, Zlatý déšť…) a seřízneme plamének (Clematis) u ostatních popínavých rostlin odstraníme vrcholové výhony a odumřelé celé. Provedeme i řez růží, u mnohokvětých na 7 oček u velkokvětých na 3 očka, nezapomeneme je přihnojit.
Také lze vysazovat jahody (u nás můžete momentálně nalézt odrůdy jednoplodící Karmen, Senga Sengana, Korona a stáleplodící Aromas a Diamant), no a pochopitelně cibule sazečka (Bílá, Všetana, a červená Karmen).
No a v neposlední řadě je zde jarní péče o trávník.
Pokud máte velkou/malou zahradu nebo málo času, nebojte se oslovit naše Zahradnictví, naši zahradníci Vám rádi pomohou a kompletní jarní údržbu udělají za Vás.
Rádi vás uvidíme v našem zahradnictví a poradíme více!
29571178_1661760427251638_5183034838238631596_nMARIJNIZ_160511_7399-2IMG_0782IMG_0792