Jahodník obecný

Latinsky: Fragaris vesca

Základní informace:

Jahodník patří mezi vytrvalé ovocné rostliny. Trs jahodníku tvoří přízemní růžice trojčetných listů. Většina odrůd tvoří šlahouny s novými listovými růžicemi, které při dotyku se zemí koření. Z růžice vyrůstají květní stvoly s bílými pětičetnými květy. Z dužnatého lůžka opyleného květu, vyrůstá pak červeně se zbarvující souplodí nažek, tady jahoda. Zimu rostlina přečkává i s listy nad zemí na jaře opět růžice listů pokračuje v růstu a rozroste se o nové šlahouny.

Jahodník je ovocným druhem bez větších nároků na pěstování. Úspěšně se dá pěstovat v nadmořských výškách i do 600 m n. m.

Odrůdy jahodníku rozdělujeme podle doby plodnosti na jedno plodící a na ty, které opakují plodnost – remontantní. Většina odrůd se množí šlahouny, některé se dají množit výsevem (měsíční jahody – např. RUJANA).

Množení a výsadba:

Doba výsadby jahodníku je nejvhodnější od konce července. Praxe je ale taková, že pro nedostatek sazenic jahodníku, které dorůstají na matečnicích ještě během léta, se jahodníky mohou sázet až do poloviny měsíce října.  K množení jsou nejvhodnější rostliny na šlahounech vyrůstající co nejblíže k matečné rostlině, protože jsou nejlépe vyvinuty. Sazenice by měly být dostatečně olistěné. Měly by mít bohatý kořenový systém. Sazenice vysazujeme ne hluboko a ani ne moc mělce, protože pak se špatně vyvíjí, špatně zakořeňují nebo trpí suchem. Srdéčko rostliny nesmí být pod povrchem půdy.

Spon výsadby je nejvhodnější čtvercový, nejčastěji jsou to dvojřádky na dlouhých záhonech. Vzdálenost rostlin při výsadbě je 30 – 50 cm sazenice v řádku x 50 – 60 cm řádky od sebe. Vzdálenost záleží i na vzrůstnosti jednotlivých odrůd. Po výsadbě je vhodné záhonek namulčovat – květy a následné plody neleží na vlhké hlíně a netrpí tak hnilobou a jsou čisté. Použít můžete mulčovací fólii, netkanou textilii, štěpku, nebo slámu.  Nejvhodnější textilie je černá nebo hnědá. Bílá netkaná textilie se používá k zakrytí záhonu, tím se uspíší kvetení a následná plodnost, zabrání se pozdním jarním mrazíkům, aby nezničily poupata a květy, a také předejdete napadení škůdci jahodníku. Doporučuje se při výsadbě rostliny přihnojit například dlouhodobým granulovaným hnojivem jako jsou například Hoštické hnojivo a ja jaře doplnit hnojení do zálivky tekutým hnojením.

Nejznámější odrůdy:

JEDNOPLODÍCÍ – SENGA SENGANA, KARMEN, HONEOYE, ELSANTA, ELVÍRA, FLAIR, FELICITA …

Opakující plození STÁLEPLODÍCÍ (remontantní) – ANABEL, VIVARA, OSTARA

Choroby a škůdci jahodníku:

  • Květopas jahodníkový
  • Mšice
  • Roztočík jahodníkový
  • Háďátko jahodníkové
  • Bílá skvrnitost
  • Červená skvrnitost
  • Fytoftora kořenů jahodníku
  • Fytoftora kořenového krčku
  • Plíseň šedá

 images