«

»

Jarní údržba v zahradě!

I když to zatím nevypadá začátkem dubna se láme zima a konečně začíná jaro, v těchto dnech, kdy je skoro každý doma můžete využít svůj čas a relaxovat prací na zahradě. V dubnu nás čeká velká spousta práce.

Pokud máte velkou/malou zahradu nebo málo času, nebojte se oslovit naše Zahradnictví, naši zahradníci Vám rádi pomohou a kompletní jarní údržbu udělají za Vás. Stačí nás kontaktovat mailem (info@zahradnictví-kurim.cz nebo na telefonu)

 

A pro ty z vás, co by si rádi udělali sami údržbu, máme pár rad.

Určitě jako první nás čeká velký úklid, nejen zametení cestiček a altánků, ale i odstranění napadaného listí, chvojí…

V tomto období zejména ke konci března nás určitě čeká i prořezání ovocných dřevin, zejména jabloní a hrušní, díky slunnému březnu můžeme ostříhat i slivoně, meruňky, broskve, ty se ošetřují v době rašení, a to už na většině zahrad je. Také je nezapomeneme přihnojit např. Ledkem.

Můžeme prostříhat menší ovocné keře jako je rybíz a angrešt a vinnou révu.

Aby se stromům v této sezóně dobře dařilo, je nejlepší nakypřit trošku povrch půdy kolem stromků. Při řezu bychom neměli opomenout také postřik proti chorobám a škůdcům, zejména teď, když je ideální doba na postřik proti kadeřavosti Broskvoně (Champion, Kuprikol…), Moniliové spále u třešní a višní (Signum, Souprava Zdravá meruňka – proti moniliové spále a proti mrazu) a postřik proti přezimujícím škůdcům jako jsou např. mšice, píďalky, svilušky, housenky obalečů… (Imporo PS nebo Jarní souprava), také nezapomeneme na postřik před květem angreštu proti padlí (Discus, Kumulus). A do korun ovocných stromů umisťujeme lapače proti pilatkám (Zdravá zahrada – bílé lepové venkovní desky).

Do pařeniště a fóliovníku, pokud je již přijatelné počasí se může vysévat mrkev, ředkvička, bazalka, salát. Nebo můžete u nás zakoupit již předpěstovaný salát a kedlubny. V dubnu bude již čas na vysetí některých druhů letniček (astry, slaměnky, gazánie, hvozdíky).

Můžeme si připravit budoucí venkovní záhony a to tím, že je prokypříme a aplikujeme dusíkaté vápno 2/3 týdny před setím či výsadbou, dusíkaté vápno likviduje původce houbových chorob, snižuje výskyt plevelů a jejich semen, omezuje i výskyt slimáků.

Také nesmíme zapomínat na okrasné keře, které by se měli ostříhat, teď je ideální doba na ty co kvetou v létě. Ty jarně kvetoucí ostříháme až po odkvětu (Šeřík, Zlatý déšť…) a seřízneme plamének (Clematis) u ostatních popínavých rostlin odstraníme vrcholové výhony a odumřelé celé. Provedeme i řez růží, u mnohokvětých na 7 oček u velkokvětých na 3 očka, nezapomeneme je přihnojit. Také traviny zakrátíme na cca 10cm.

Můžeme vysazovat jahody (u nás v zahradnictví momentálně naléznete odrůdy jednoplodící Karmen, Senga Sengana, Korona a stáleplodící Aromas a Diamant, do truhlíku převislé anebo lesní), no a pochopitelně cibule sazečka (Všetana, Stuttgartská).

 

No a v neposlední řadě je zde jarní péče o trávník. Článek naleznete zde.
Rádi vás uvidíme v našem zahradnictví a poradíme více!
removing-branches jpg