«

»

NEZVANÍ HOSTÉ

Každý z nás, kdo má zahradu nebo alespoň truhlík za oknem je hostí. Odvděčí se nám za to sníženou úrodou a v tom horším případě úplnou likvidací rostlin. Ano, je řeč o chorobách a škůdcích. Již na jaře jsem pro vás připravili malý přehled těch nejčastějších chorob a škůdců. Nyní tento seznam trochu rozšíříme a připomene ty choroby a škůdce, které v těchto měsících na zahradě nejčastěji hostují.

Mšice – jsou nejčastěji se vyskytujícím škůdcem, který napadá téměř jakýkoliv rostlinný druh (růže, balkonové rostliny, zeleninu, ovocné stromky, okrasné stromky aj..) Je nutné reagovat na ně urychleně, protože mohou na rostliny přenést různé choroby. S tímto známým škůdcem se můžete setkat jak v bytě, tak i na zahradě. Mšice sají z rostlin šťávu, a tím je připravují o živiny a oslabují je. Poznáte to jednoduše, listy napadené rostliny jsou značně zkroucené a dochází k jejímu chřadnutí i změně barvy.
Vhodné postřiky: Mospilan, Decis, Karate, Reldan

Molice si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech, paprikách aj.
Molice je hmyz o velikost 2 mm, žlutavé barvy, jehož křídla jsou pokryta bílými voskovými šupinkami. Dospělci i nymfy škodí sáním na spodní straně listu, kde také můžeme najít vajíčka. Rostliny následně reagují kadeřením, svinováním listů případně i změnou barvy poškozených míst.
Vhodný postřik: Mospilan, Reldan, Decis

Zavíječ zimostrázový – nový postrach PĚSTITELŮ BUXUSŮ!
Zelené housenky s černou kresbou dorůstají délky 4 cm a jsou velmi žravé. Škodí požerky na listech a dokáží zkonzumovat i čerstvé letorosty zimostrázu až na silnější větve! Pokud nechcete přijít o svůj buxus, začněte pravidelnou prohlídkou keřů. Tu byste měli provádět v době, kdy jsou tito škůdci aktivní, v našich podmínkách od března do října.
Vhodné postřiky: Decis, Karate Zeon, Spintor,

Dřepčíci – asi 2mm skákavý brouci škodící okusem rostlin hlavně v jarních měsících. Škodí zejména na brukvovité zelenině, kedlubně, ředkvičkách, kapustě, lichořeřišnici a jiných okrasných rostlinách.
Vhodné postřiky: Katate, Decis
Pomoci s také můžete častější zálivkou rostlin – dřepčíci nemají rádi vlhko.

Vrtule třešňová – tato moucha způsobuje červivost téměř všech třešní a višní. Jejímu náletu se ubrání pouze ty nejranější odrůdy.
Chemické ochrana se musí pečlivě načasovat hned při prvním výskytu vrtule. Poznáte to tak, že rozmístíte do korun stromů lepové desky. Při prvním výskytu aplikujte chemickou ochranu, kterou nejlépe během 7- 8 dnů opakujte.
Vhodné postřiky: Decis, Mospilan

Obaleč jablečný – malý motýl, který způsobuje červivost nejen jabloní ale i hrušní, meruněk, kdouloní a dokonce i vlašského ořechu. Housenky přezimují v zámotku, v prasklinách kůry, na kmenech, v trávě i jinde. Na jaře se kuklí. Motýli se líhnou od poloviny května. Samičky kladou jednotlivě vajíčka na plody a okolní listy. Po 8 – 14 dnech se líhnou housenky, které se vžírají do plodů.
Chemická ochrany – pro účinnou aplikaci je potřebné vhodné načasování – pomocí lepových desek zjistíme výskyt náletu obaleče. Jabloně se ošetřují vždy po vyvrcholení letové vlny (zpravidla za 8 dnů po vrcholu)
Vhodné postřiky: Karate Zeon, Spintor, Decis

Padlí – je houbové onemocnění, které postihuje celou řadu rostlin (pelargonie a jiné balkónovky, zeleninu, růže, ovocné stromky aj). Charakteristickým znakem napadení je bělavý, stíratelný povlak, který se vyskytuje na svrchní straně listů, později na stoncích a květech. Dochází k deformacím a zasychání listů i letorostů. Na plodech se napadení projevuje rezavým zbarvením ve tvaru sítě.
Padlí se rychle šíří ve vlhkém prostředí. Optimální teploty pro výskyt a šíření padlí jsou 20-24°C.
Vhodný postřik: Discus, Topas, Bioton, Kumulus, Talent

Strupovitost – nejčastější choroba u jabloní. Napadá i hrušně. Na listech i plodech vytváří šedivé skvrny (strupy). Silně napadené listy opadávají a snižuje a dochází ke snížení asimilační plochy ( snižuje se příjem živin pro rostlinu.)
Vhodný postřik: Talent, Topas

Dále se určitě v zahradě setkáte se slimáky, sviluškami nebo třeba také s hořkou pihovitostí jablek a chlorózou. Poslední dvě zmiňované se řadí mezi fyziologické poruchy, které vyžadují hlavně úpravu v hnojení.

Pokud Vás náš článek zaujal a chcete se dozvědět více nebo jste v něm nenašli co jste hledali, přijďte k nám na prodejnu a my vám rádi poradíme více. Pro lepší určení choroby či škůdce sebou vezměte napadenou část rostliny!

Těšíme se na vaši návštěvu!

31301856_1691792640915083_4507945537273593856_n