«

»

poradíme jak na choroby a škůdce

PORADÍME JAK NA CHOROBY A ŠKŮDCE

Střídání vysokých a nízkých teplot, deštivé vlhké počasí – to vše jsou příznivé podmínky pro rozvoj chorob a škůdců ve Vaší zahradě. Ohrožená může být celá úroda i osazené truhlíky za okny. Právě proto jsme pro Vás připravili malý přehled chorob a škůdců, kteří Vás mohou v těchto dnech pěkně potrápit. Zároveň Vám nabízíme možnost odborného poradenství, které můžete využít přímo na naší prodejně nebo prostřednictvím mailu. Pokud Vás zužuje nějaký škůdce nebo choroba, dovezte nám ukázat napadenou část rostliny, nebo nám ji nafoťte a my Vám určíme původce a nabídneme účinný způsob ochrany rostliny. Nezapomeňte však prosím, že čím více informací nám poskytne a čím více napadených částí rostlin ukážete, tím přesněji Vám určíme danou chorobu nebo škůdce.

Zavíječ zimostrázový – nový postrach PĚSTITELŮ BUXUSŮ!
Zelené housenky s černou kresbou dorůstají délky 4 cm a jsou velmi žravé. Škodí požerky na listech a dokáží zkonzumovat i čerstvé letorosty zimostrázu až na silnější větve! Pokud nechcete přijít o svůj buxus, začněte pravidelnou prohlídkou keřů. Tu byste měli provádět v době, kdy jsou tito škůdci aktivní, v našich podmínkách od března do října.
Vhodné postřiky: Decis

Mšice – jsou nejčastěji se vyskytujícím škůdcem, který napadá téměř jakýkoliv rostlinný druh (růže, balkonové rostliny, zeleninu, ovocné stromky, okrasné stromky aj..) Je nutné reagovat na ně urychleně, protože mohou na rostliny přenést různé choroby. S tímto známým škůdcem se můžete setkat jak v bytě, tak i na zahradě. Mšice sají z rostlin šťávu, a tím je připravují o živiny a oslabují je. Poznáte to jednoduše, listy napadené rostliny jsou značně zkroucené a dochází k jejímu chřadnutí i změně barvy.
Vhodné postřiky: Mospilan, Decis, Karate, Reldan

Molice si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech, paprikách aj.
Molice je hmyz o velikost 2 mm, žlutavé barvy, jehož křídla jsou pokryta bílými voskovými šupinkami. Dospělci i nymfy škodí sáním na spodní straně listu, kde také můžeme najít vajíčka. Rostliny následně reagují kadeřením, svinováním listů případně i změnou barvy poškozených míst.
Vhodný postřik: Mospilan

Sviluška poškozuje rostlinu vysáváním listů, většinou odspodu. Její přítomnost zjistíme, když při podrobném prohlížení listu objevíme jemné pavučinky a skoro nezřetelné dospělce obvykle světlé barvy. Napadení se také projevuje žloutnutím listů, ze kterých svilušky vysávají šťávu.
Vhodný postřik: Vertimec, Nisorrum

Kromě chemických přípravků je na trhu také několik bio preparátů, které působí na bázi čistě přírodních látek, třeba různých solí a olejů. Tento princip využívají například produkty Biool a NeemAzal

Padlí – je houbové onemocnění, které postihuje celou řadu rostlin (pelargonie a jiné balkónovky, zeleninu, růže, ovocné stromky aj). Charakteristickým znakem napadení je bělavý, stíratelný povlak, který se vyskytuje na svrchní straně listů, později na stoncích a květech. Dochází k deformacím a zasychání listů i letorostů. Na plodech se napadení projevuje rezavým zbarvením ve tvaru sítě.
Padlí se rychle šíří ve vlhkém prostředí. Optimální teploty pro výskyt a šíření padlí jsou 20-24°C.
Vhodný postřik: Discus, Topas, Bioton, Kumulus, Talent

Plíseň bramborová – je velice nebezpečná choroba. Za příznivých podmínek dokáže během několika dnů sežehnout celý porost rajčat či brambor. Zůstanou jen zkroucené seschlé listy na hnědnoucích stoncích. Nedozrálé plody již nedozrají. Rajčatová sezóna skončila.
Na plodech se objevují malá šedozelená místa, která se rychle zvětšují, nemocné pletivo hnědne a povrch je vrásčitý. Pletivo pod skvrnami je rovněž tmavé. Obdobně jako u brambor vznikají na listech neohraničené vodnaté, později hnědé skvrny, které se rychle šíří
Vhodné postřiky: . Acrobat, Bravo, Dithane, Ortiva, Champion , Kuprikol

Černá skvrnitost růží- způsobuje na horní straně listů černohnědé, paprsčité skvrny. Skvrny postupně splývají a listy opadávají. Důležitým faktorem v boji s touto chorobou je odstraňování jak napadených listů na rostlině, tak i sběr a likvidace opadaných listů. Choroba na nich totiž dokáže přezimovat.
První postřiky provádíme od začátku června a následně pak v průběhu celé vegetace.
Frekvence opakování postřiků závisí na počasí. Choroba se šíří především za teplého a deštivého počasí.
Vhodné postřiky: Baycor, Discus, Syllit, Dithane, Folicur

Korkovitost muškátů – je fyziologická porucha, která se objevuje u převislých forem. Příčinou bývá nadměrné zalévání nebo nerovnoměrný přísun vody. Porucha se projevuje zvětšením povrchových buněk a tvorbou drobných zelených zduřenin. Takto zvětšené buňky později odumírají a hnědnou.
Ochrana je preventivní, vyplatí se používat kvalitní, propustné substráty a zalévat rovnoměrně, bez zbytečného přelévání.

 

 

IMG_0739